Laptopy mają zróżnicowane parametry techniczne. Jedne z nich są lepsze, drugie gorsze. Sklepy komputerowe oferują tak szeroki wybór asortymentu, że wybranie odpowiedniego modelu może stanowić nie lada problem. Jakiego laptopa kupić? Który będzie najlepiej dopasowany do naszych wymagań? W którego laptopa warto zainwestować i wydać więcej pieniędzy? Możliwości jest sporo, a każdy użytkownik poszukuje czegoś innego. Przed dokonaniem zakupu warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. W ten sposób ułatwimy sobie wybór idealnego dla nas modelu.

 

Na którego laptopa się zdecydować?

Pierwszym i za razem najważniejszym krokiem jest wybór systemu operacyjnego. Następnie należy zastanowić się nad jego użytecznością. Czy jego głównym zastosowaniem będzie do przeglądanie Internetu? obsługa zaawansowanych programów multimedialnych? praca biurowa? a może obsługa specjalistycznego oprogramowania lub granie w gry?
Zebranie tych informacji pozwoli odpowiednio dobrać podzespoły w oferowanych konfiguracjach.

Procesor

Do najpopularniejszych producentów procesorów należą firma AMD i Intel. AMD produkuje wysokiej jakości podzespoły do tańszych notebooków i laptopów. Procesory tej marki cechują się wystarczającą mocą do wykonywania podstawowych czynności. Są też bardzo ekonomiczne, gdyż pobierają niewiele energii. Również praca na baterii jest bardzo wydajna. Niekwestionowaną zaletą są najnowsze układy z serii AMD Ryzen. Gwarantują one wysoki poziom wydajności. Modele te najlepiej sprawdzą się przy zastosowaniach specjalistycznych. Układy firmy Intel, znajdują zastosowanie w wielu zróżnicowanych wersjach. Na rynku dostępne są modele niskobudżetowe, niskonapięciowe, gamingowe, mobilne, a lub takie, które są wykorzystywane w mobilnych stacjach roboczych. W chwili obecnej największą popularnością cieszą się układy ósmej (Kaby Lake Refresh) i siódmej (Kaby Lake) generacji. Warto też wspomnieć o najnowszym modelu Intel Core i9. (Skylake-X). Oprócz wyboru producenta równie istotne są parametry techniczne, którymi powinien się wyróżniać. Pierwszą zasadniczą kwestią jaką trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego laptopa jest liczba rdzeni i wątków. Jeśli głównym zastosowaniem komputera będzie użytek domowy (przeglądanie internetu, oglądanie filmów itp), odpowiednie okażą się modele dwurdzeniowe i czterowątkowe. Procesory te najczęściej są niskonapięciowe. Jeśli laptop będzie mieć zastosowanie w grach, należy wybrać co najmniej cztery rdzenie i osiem wątków. Inną kategorię wymagań tworzą układy do użytku profesjonalnego. Oprócz liczby rdzeni, trzeba sprawdzić częstotliwość taktowania procesora. Istotna jest ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Im jest jej więcej, tym lepiej. Laptopy, które przeznaczone będą do gier powinny posiadać procesor o taktowaniu w przedziale 2.5-4.0 GHz, a ich pamięć podręczna L3 nie powinna być mniejsza niż 6 MB.

Karta graficzna

Na rynku jednostek GPU również dominują dwie firmy. Jest to znów AMD oraz Nvidia. Popularne modyfikacje kart opracowane przez inne firmy. Obaj wyżej wymienieni producenci dostarczają na rynek chipsety do użytku uniwersalnego (np. Radeon R9 M375), gamingowego (np. GeForce GTX 1080) lub specjalistycznego (np. seria Nvidia Quadro). Tutaj także parametry odgrywają istotną rolę. W przypadku kiedy zależy nam na wysokiej mocy obliczeniowej, powinniśmy zwrócić uwagę na ilość oraz rodzaj pamięci. Najlepsze z modeli posiadają od 4-8 GB pamięci GDDR5. Nie można też pominąć kwestii taktowania rdzenia. Zdarza się, że modele specjalistyczne wyróżniają się ograniczoną wydajnością w grach. Oprócz analizy parametrów, warto zapoznać się z testami i recenzjami poszczególnych jednostek. W ten sposób możemy dowiedzieć się, jak sprawdzą się w konkretnych sytuacjach. Na rynku oferowane są też laptopy ze zintegrowaną kartą. Wybór tego rozwiązania wiąże się z pewnymi różnicami. Zewnętrzny układ graficzny jest niezależny od procesora przez co dedykowana karta graficzna zapewnia wyższą wydajność. Profesjonalna obróbka graficzna nie jest w tym przypadku problemem.

Pamięć RAM

Ciężko nadążyć za szybko zmieniającymi się wymaganiami sprzętowymi nowych programów i gier. Aby zapewnić wystarczającą ilość wolnego miejsca, warto wyposażyć się w odpowiednią ilość pamięci. Większość notebooków sprzedawana jest z kośćmi typu DDR4 o taktowaniu równym 2133 MHz. Jeśli przeznaczeniem laptopa będzie użytek domowy minimalna wartość pamięci powinna wynosić 4 GB. W przypadku obsługi nowych gier minimalna wartość to 8 GB. Chociaż coraz częściej nawet taka ilość okazuje się zbyt mała, również dla zastosowania profesjonalnego.

Dysk twardy

Obecnie, najczęściej sprzedawane notebooki oprócz standardowych dysków HDD wyposażone są również w dyski SSD. Te ostatnie charakteryzują się większą trwałością, szybszym dostępem do danych i niższą wagą. Ich budowa jest jest prosta. Nie ma w nich żadnych ruchomych elementów, dlatego ryzyko ich uszkodzenia jest niewielkie. Natomiast czas wywoływania danych jest dużo szybszy niż w dyskach HDD. Bardzo często dyski SSD wykorzystywane są do instalacji systemu. Zapewnia to jego szybki rozruch oraz zwiększa szybkość zapisu i odczytu. Jeśli szukamy niskobudżetowego rozwiązania, a zarazem zależy nam na dużej pojemności dysku, wybierzmy model z dyskiem HDD. Modele wyposażone w dysk SSD są znacznie droższe. Mimo tego są w stanie zagwarantować zwiększenie przyspieszenia działania systemu i innych zainstalowanych programów. Trafnym rozwiązaniem może okazać się zakup laptopa z dyskiem SDD, jak i talerzowym dyskiem HDD, przeznaczonym do przechowywania danych.

 

Laptopy w codzienności

Laptopy znajdują szereg zastosowań w życiu codziennym. Służą nam zarówno do wykonywania obowiązków w pracy, jak i w domu. W zależności od specyfikacji technicznej sprzętu laptopy, mogą być przeznaczone do takich czynności jak granie, oglądanie filmów, tworzenie projektów graficznych czy obróbki wideo.
Dla osoby, która na co dzień nie interesuje się nowinkami technologicznymi, odnalezienie się i wybór odpowiedniego laptopa spośród kilkuset ofert producentów może stanowić ogromny problem. Ten artykuł powstał z myślą o takich właśnie osobach.

Jeśli szukasz idealnego laptopa zgłoś się do nas. Z pewnością pomożemy wybrać Ci sprzęt, który odpowiadać będzie Twoim wymaganiom.