Laptop to sprzęt komputerowy, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny i często używany. Często w domach zastępuje komputer, ponieważ jest wygodniejszy w obsłudze i zajmuje mało miejsca. Dobry laptop renomowanej firmy to spory wydatek, więc decydując się na ten zakup, trzeba o niego dobrze dbać, by uniknąć naprawy. Minusem laptopów jest ich duża awaryjność oraz uleganie częstym upadkom. Naprawa laptopów często jest bardzo droga, a czasami nawet nieopłacalna. Czasami nowe części są trudne do zdobycia, więc uszkodzony laptop nie może zostać naprawiony. Cena naprawy laptopa może być bardzo różna, zależy od tego co uległo uszkodzeniu. Co robić aby laptop służył  jak najdłużej, jak o niego dbać?

 

Jak dbać o laptopa – bezpieczny transport

Laptopy to sprzęt mobilny, często jest zabierany do pracy, szkoły czy na wakacyjny wyjazd. Ważne, aby laptop przenosić w specjalistycznej, przeznaczonej do tego celu torbie lub plecaku. Dobra torba powinna zabezpieczyć sprzęt przed wstrząsami i uderzeniem, idealnie aby była dobrze usztywniona i wypełniona specjalną pianką, dzięki temu laptop nie zostanie porysowany ani nie ulegnie uszkodzeniu. W przegrodzie do przenoszenia laptopa należy trzymać sam sprzęt, nie należy wkładać tam innych przedmiotów, które mogą spowodować zarysowania czy obicia laptopa.

Ważny jest sam sposób przenoszenia laptopa. Konieczne jest zamknięcie klapy, co zabezpieczy sprzęt w przypadku uderzenia. Większość laptopów posiada dysk magnetyczny, które źle znosi potrząsanie sprzętem podczas pracy. Dobrze, aby notebook w trakcie przenoszenia był wyłączony. Dzięki temu uniknie się ryzyka uszkodzenia pamięci masowej i utraty danych. Trzeba pamiętać, że laptop nie wyłącza się od razu, trzeba  chwilę odczekać, aż dysk twardy przestanie działać. Istotny jest sposób otwieranie i zamykanie klapy. Należy robić to spokojnym ruchem trzymając środkową część górnej klapy laptopa. Otwieranie przez złapanie rogu klapy powoduje dużo większe naprężenia, co może skończyć się  pęknięcie zawiasu, klapy a nawet uszkodzeniem matrycy. Jest do dość popularna naprawa w serwisach komputerowych. Przenosząc laptop warto trzymać go mocno dwoma rękami. Zabronione jest przenoszenie sprzętu trzymając go wyłącznie za klapę matrycy, grozi to jej wyrwaniem.

Jak dbać o laptopa – stanowisko pracy i użytkowanie

Stanowisko pracy laptopa powinno być odpowiednio zabezpieczone, w pobliżu nie należy trzymać wody czy innych napojów, jedzenia itp. Sam sprzęt powinien stać na stabilnym biurku czy stole, który nie przewróci się, gdy ktoś się o niego zaczepi. Pomieszczenie gdy stoi laptop nie powinno być zawilgocone ani zapylone, ponieważ może to doprowadzić do przegrzania sprzętu i skończyć się jego awarią. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być za wysoka ani za niska, sprzęty elektroniczne nie lubią dużych wahań temperatury. Gdy zimą przynosimy laptop do domu, należy odczekać kilkanaście minut, aż się nagrzeje. Nie należy go od razy uruchamiać. Para wodna, która powstanie wewnątrz obudowy może uszkodzić podzespoły

Aby zapobiec przegrzaniu laptopa, zalecane są specjalne podstawki. Zapewniają one obieg powietrza. Są do kupienia w sklepach komputerowych lub serwisach laptopów.
Dla osób, które korzystają z notebooków w łózko polecane są specjalne stoliki pod laptopa. Dzięki temu laptop nie przegrzeje się, bo stoliki nie zakrywają otworów wentylacyjnych. Gdy sprzęt będzie trzymany na kolanach, dywanie czy kołdrze, laptop może się przegrzać, a  w najgorszym wypadku spalić. W trakcie pracy nie powinno się  jeść ani pić, bo w ten sposób można zanieczyścić sprzęt. Okruchy mogą zablokować klawiaturę, a napój zalać sprzęt. Zalanie to częsta awaria, z którą zgłaszają się właściciele do serwisów laptopów.

Co jakiś czas należy czyścić laptop. Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy  serwisu komputerowego. Do czyszczenia najlepiej używać sprzężonego powietrza oraz specjalnych ściereczek do czyszczenia monitora. Matryca jest delikatna, w trakcie czyszczenia nie należy na nią mocno naciskać. Zabronione jest używanie płynów do mycia szyb czy innych uniwersalnych płynów czyszczących. Zwykłe ściereczki mogą spowodować zarysowania na monitorach LCD.

Zasilacz do laptopa 

Kable do laptopa lubię się wyginać, co powoduje, że izolacja może popękać. Co jakiś czas należy sprawdzić przewody, a w razie uszkodzenia wymienić je. Odpowiednie kable są dostępne w serwisach laptopów. Regularnie należy sprawdzać też gniazdka.

Bateria – jak o nią dbać?

Nie zalecane jest wyciąganie baterii z laptopa. Laptop nie powinien być również na stałe podłączony do zasilania.  Zalecane jest by raz na dwa tygodnie popracować na baterii wypinając laptop z sieci elektrycznej.W ten sposób zachowany zostanie cykl rozładowania ogniwa. Dzięki temu bateria dłużej zachowa żywotność. Niektórzy użytkownicy ciągle wierzą w mit, że baterie należy często umieszczać w lodówce. To Oczywiście nie prawda, Serwisy laptopów często dostają do naprawy sprzęt, którego właściciele wyjmowali baterię i trzymali ją w niskiej temperaturze.

Co robić, aby laptop służył nam jak najdłużej?

Oprócz wymienionych wyżej porad, ważne jest aby co pół roku oddać sprzęt do serwisu laptopów. Zalecany jest zabieg konserwacji, który polega min. na wymianie lub konserwacji wentylatora, wymianie materiałów termo-przewodzących czy wykonaniu innych potrzebnych naprawach. Regularne korzystanie z serwisu laptopów pozwoli przedłużyć jego użytkowanie.