Serwis konsoli do gier Playstation lub Xbox jest niezbędny, niemniej w całym podnieceniu towarzyszącym zakupie nowego sprzętu takie zmartwienia odchodzą na dalszy plan. Zapominamy, że w niedalekiej przyszłości będzie ona wymagała konserwacji, więc zawczasu warto wiedzieć jak o nią zadbać. Jeżeli tego nie zrobisz, już wkrótce możesz potrzebować serwisu, który naprawi twoją konsolę do gier. Nie musisz szukać daleko! Takie usługi oferuje serwis komputerowy NaRatunekPC.pl. Zanim jednak do nas trafisz, opowiemy ci, jak zadbać o Twoją konsolę do gier, aby służyła Ci dłuższą i bezawaryjną pracą.

1. Ustawienie konsoli ma ogromne znaczenie. Najlepiej, aby została umiejscowiona w miejscu z dobrą wentylacją. Świetnym pomysłem jest zachowanie 12-15 cm przestrzeni po bokach konsoli i odrobiny wolnego miejsca przy jej tylnej ściance. Dlaczego? Dlatego, że pracująca konsola produkuje ciepłe powietrze, które podnosi jej temperaturę. Wystrzegaj się stawiania sprzętu przy samej ścianie.

2. Po drugie pamiętaj, aby przy sobotnich porządkach nie omijać szerokim łukiem swojej konsoli do gier. Jej też należy się przetarcie ściereczką, szczególnie że wentylator wciąga nieczystości z zewnątrz do wewnątrz konsoli. Najlepiej, abyś do tego celu użył ściereczki bezpyłowej (np. takiej wykonanej z mikrofibry), zwilżonej niewielką ilością wody z łagodnym mydłem. Dobrym wyborem będzie również chusteczka nasączona środkiem do dezynfekcji. Może pamiętaj, aby wycierać konsolę nie tylko przy sobocie, a rób to troszkę częściej. UWAGA! Przed przystąpieniem do czyszczenia odłącz konsolę do gier od zasilania i nie wlewaj płynów bezpośrednio na konsolę lub sterowniki.

3. Ważne jest odkurzanie nie tylko samego Xboxa czy Playstation, ale całej przestrzeni, w której umieściłeś konsolę. Regularnie wycieraj kurz z biurka czy półki, na której znajduje się konsola, aby zapobiec dostawania się nieczystości do jej wnętrza.

4. A czy da się zrobić coś, aby nie walczyć z tym wszędobylskim kurzem tak często? Owszem, jest taki sposób. Wystarczy, że po zakończeniu zabawy, położysz na konsoli do gier czystą, suchą ściereczkę. Dla estetów polecamy również specjalne ochraniacze dla Xboxa czy Playstation.

5. Mówiąc o odkurzaniu konsoli do gier zewnątrz, nie możemy nie wspomnieć również o wyczyszczeniu jej wewnątrz. Jak już wiesz, kurz z otoczenia wciągany jest przez wentylator do jej wnętrza. Jedna uwaga przed rozkręceniem konsoli – nie rób tego, jeżeli konsola jest wciąż na okresie gwarancyjnym. Zrób to po jego zakończeniu. Rozkręcanie konsoli nie jest trudne, jednak musisz uważać, aby nie naruszyć żadnej z części. Na Youtube znajdziesz mnóstwo tutoriali na temat tego, jak rozkręcić Playstation 4 czy Xboxa. Jeżeli jednak na samą myśl o rozkręcaniu sprzętu drży Ci ręka, zastanów się, czy nie warto go oddać do serwisu komputerowego NaRatunekPC.pl, gdzie zajmą się nim profesjonaliści.

6. Może jest to oczywista porada, ale gracze często o tym zapominają i później konsola do gier nadaje się do naprawy. Nie kładź nic na wierzch konsoli podczas grania. Musisz pamiętać, że konsola oddaje część ciepła również przez obudowę.

7. Polecamy, aby zadbać o dodatkową przestrzeń między powierzchnią, na której znajduje się Playstation lub Xbox a obudową konsoli. Możesz to osiągnąć, kupując specjalne podkładki antywibracyjne, które zapewnią odpowiedni prześwit. Jeżeli nakładki okażą się mało satysfakcjonujące, pomyśl o podpórkach pozwalających podnieść konsolę nieco ponad płytę. W ten sposób będzie ona chłodniejsza, a ciepło spod konsoli efektywnie odpłynie.

8. Tutaj mała uwaga dotycząca Playstation 4. Jeśli pomyślałeś o podkładce chłodzącej przeznaczonej np. do laptopów, to musimy ochłodzić Twój entuzjazm. Playstation 4 czerpie powietrze z boków obudowy więc zastosowanie podkładki pod laptopa, która dmucha od dołu, nie przyniesie zadowalających efektów. Radzimy więc nie wydawać dodatkowych pieniędzy i postawić na chałupnicze metody.

9. Przegrzewanie się konsoli to jeden z jej największych wrogów, ale odpowiednie kroki mogą temu zapobiec i jednocześnie przedłużyć żywotność konsoli. Skąd będziesz wiedział, że konsola się przegrzała? Jeżeli zauważysz, że sprzęt się zawiesza lub zaczyna działać ociężale i głośno to właśnie oznaka przegrzania. W takim przypadku najlepiej przerwać zabawę i dać konsoli odpocząć. UWAGA! Nie wyłączaj konsoli bezpośrednio po zakończeniu gry! Poczekaj 10 – 15 minut, aby wiatraki konsoli uporały się z wypchnięciem gorącego powietrza na zewnątrz.

10. Jeszcze jedna uwaga, tym razem dotycząca Xboxa. Podstawowym przykazaniem posiadacza takiej konsoli jest trzymanie jej w orientacji poziomej i z dala od zamkniętych szafek, po to, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza zarówno z tyłu, jak i z boku. Dodatkowo możesz pozwolić sobie na przeczyszczenie portów USB i otworów wentylacyjnych sprężonym powietrzem. Taki proces powtarzaj co najmniej raz w miesiącu.

11. Jeżeli masz obie konsole, wystrzegaj się ustawiania ich jednej na drugiej. Czemu? Będą się wzajemnie grzać, co zdecydowanie może skrócić ich życie i już wkrótce będziesz musiał oddać swoje konsole do gier do naprawy.

12. Pamiętaj, że pady również wymagają czyszczenia i odkażania. Tutaj też możesz użyć szmatki ze środkiem dezynfekującym. Oczywiście, przy wyłączonym sprzęcie. Dbaj również o regularne ich ładowanie lub wymianę baterii.

Musimy przyznać, że wyszedł z tego całkiem niezły poradnik! Jeżeli będziesz trzymał się rad w nim zawartych, możesz być pewien, że konsola posłuży Ci wiele lat i bardzo rzadko będziesz musiał korzystać z usług naprawy Twojej konsoli do gier. Przestrzeganie powyżej przytoczonych zasad to mały wysiłek, a może przyczynić się do świetnych rezultatów w postaci niezawodnej konsoli do gier przez naprawdę długi czas. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą serwisu komputerowego NaRatunekPC.pl i szerokim wyborem produktów przeznaczonych dla każdego, prawdziwego gracza. A jeśli jednak Twoja konsola potrzebuje serwisu, w postaci czyszczenia sprawdź, czy serwis komputerowy NaRatunekPC.pl może Ci w tym pomóc.