Laptop do pracy, do domu czy do gier?

Laptop to urządzenie, które gości już w niemal każdym polskim domu. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak sprawą łatwą i najczęściej uzależniony jest od przeznaczania sprzętu i wymagań, jakie musi spełniać potrzebne nam urządzenie. Inne parametry będą, bowiem wymagane w laptopie potrzebnym do pracy, a inne w komputerze używanym do grania w gry. Istotne jest również to, aby naprawa laptopa w razie ewentualnej awarii nie kosztowała, tyle, co nowy model. Warto jest, więc odwiedzić serwis komputerowy, aby przejrzeć kilka dostępnych modeli lub podpytać o najciekawsze typy. Przed taką wizytą warto jednak uzbroić się w podstawową wiedze na temat podstawowego podziału laptopów. Poniżej przedstawiamy krótką listę wraz z opisem, czym dokładnie kierować się przy wyborze urządzenia.

Laptopy do gier

Sprzęt gamingowy nie jest niestety najtańszym rozwiązaniem. Zakup dobrego i wydajnego laptopa to koszt powyżej 3000zł. Naprawa komputerów stworzonych do grania to również sprawa dosyć kosztowna. Aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto i jak najrzadziej odwiedzać serwis komputerowy trzeba zwrócić szczególna uwagę na następujące parametry:

  • Wysoka rozdzielczość matrycy IPS (In-Plane Switching), dzięki czemu kolory staja się żywe i dokładnie odwzorowane, a kąt widzenia staje się dużo szerszy, co jest bardzo cenione wśród graczy i ułatwia poruszanie się w gamingowym świecie.
  • Minimum 6-8 BG pamięci RAM, aby pomieścić nawet najbardziej wymagające gry.
  • Procesor o oznaczeniu HQ, dysponujący czterema, sześcioma lub ośmioma rdzeniami dla płynności grania.
  • Wydajna karta graficzna, o której warto poczytać przed zakupem. Nvidia wprowadziła, bowiem specjalne oznaczenia dla kart gamingowych, które składa się z liter GTX. Jednostki AMD przyjęły również własny symbol – RX.
  • Pojemny dysk twardy, o odpowiedniej prędkości obrotowej. W przypadku dysków HDD prędkość ta powinna wynosić 7200obr/min. Dobrym rozwiązaniem jest również kupno sprzętu wyposażonego w dysk SSD lub łączony SSD + HDD.
  • Ostatnim bardzo ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie laptopa gamingowego, który pozwoli nam rzadziej odwiedzać serwis komputerowy to odpowiednie chłodzenie. Notebook powinien dysponować otworami wentylacyjnymi odprowadzającymi nadmiar ciepłego powietrza i zapobiegającymi przegrzaniu się sprzętu.

Laptopy biznesowe

Kolejną grupą sprzętu, który wymaga odpowiedniego wyposażenia są komputery używane po prostu do pracy biznesowej. Przy zakupie tego rodzaju urządzeń należy zwrócić szczególna uwagę na następujące parametry i wyposażenie:

  • Antyrefleksyjna, matowa powłoka, która zapewnia komfortowe warunki pracy, zarówno na zewnątrz jak i w warunkach mocnego oświetlenia
  • Dodatkowe zabezpieczenia uniemożliwiające postronnym osobom dostęp do danych zawartych na dysku. Do tego typu zabezpieczeń zaliczamy: czytnik linii papilarnych, Smart Card, czyli karty zawierające specjalistyczne chipy pozwalające programować funkcje komputera tak, aby nie można było korzystać bez sprzętu bez posiadania tej karty oraz mechanizmy szyfrujące dane zawarte na dysku. Są to dosyć nowoczesne zabezpieczenia, o których więcej można dowiedzieć się, odwiedzając profesjonalny serwis komputerowy.
  • Jakość i estetyka wykonania, bez zbędnego, krzykliwego wzornictwa.Najlepiej też, jeśli laptop biznesowy wykonany będzie z trwałego aluminium, stopu magnezu lub z materiałów zawierających włókna węglowe.
  • Mobilność, czyli pojemny akumulator, pozwalający na długa pracę w terenie oraz małe rozmiary sprzętu.
  • Szybki, a przy tym energooszczędny procesor o pamięci RAM minimum 8 GB.

Laptopy multimedialne

Tego typu urządzenia są najbardziej uniwersalne i służą zarówno do surfowania w sieci, grania w gry o niskich wymaganiach sprzętowych jak i do oglądania filmów. Są to najczęściej urządzenia dla całej rodziny, dlatego warto kupić dobry sprzęt, który pozwoli omijać nam serwis laptopów szerokim łukiem. Elementy, na które powinno się zwrócić uwagę to:

  • Matryca o wysokiej rozdzielczości (najlepiej 15 lub 17-calowe wyświetlacze) charakteryzująca się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów i szerokim kontem widzenia
  • Dedykowana karta graficzna, która nie musi być najdroższą z możliwy, jednak dobrze jest by był to przynajmniej model GeForce 940MX lub wyższy
  • Procesor odpowiedni do zatosowań multimedialnych. Najlepiej sprawdzi się tu dwurdzeniowy Intel Core i3 lub Core i5
  • Minimum 4 BG pamięci RAM
  • Dysk twardy o pojemności minimum 500 GB, chodź obecne modele wyposażone są głównie w dyski 1 TB lub nawet większe.
  • Odpowiednie głośniki, które wydobędą głębie brzmienia każdego filmu czy utworu muzycznego. Warto mieć tu na uwadze firmy takie jak Bang&Olufsen.
  • Port HDMI, który jest niezbędny do oglądania plików multimedialnych na przykład na ekranie dużego telewizora oraz szybkie złącza potrzebne do kopiowania danych ( w tym USB 3.0 lub typu C).

Laptopy dla dzieci

Jest to specyficzna grupa urządzeń, których wybór zależy już głównie od preferencji rodziców i dziecka. Istotne jest jednak to, aby laptop był solidnie wykonany, a jego wyposażenie dobrze dopasowane do siebie. Sprzęt dla dziecka nie musi być drogi, a ewentualna naprawa laptopa nie powinna przekraczać dużych kwot.  Odpowiedni przedział cenowy dla tej grupy to 1500-2500zł. Pojemność dysku nie musi przekraczać 1 TB, a grafika powinna być zintegrowana.

Laptopy do pracy profesjonalnej

Przed najtrudniejszym zadaniem stoją osoby, które poszukują dobrego sprzętu do pracy profesjonalnej, tacy jak graficy komputerowi lub osoby zajmujące się edycją wideo. Naprawa komputerów tego typu potrafi być skomplikowana, ponieważ jego parametry są dosyć szczególne. Przy zakupie tego typu urządzeń należy, zatem zwrócić szczególna uwagę na następujące wyposażenie, które pozwoli nam skutecznie omijać serwis komputerów:

  • Matryca o wysokiej rozdzielczości, najlepiej Full HD a nawet wyższa. Ważne jest, aby matryca była równo podświetlona oraz najlepiej odwzorowywała rzeczywiste kolory.
  • Bardzo wydajny procesor, który sprosta pracy na wymagających aplikacjach i programach. Najlepszą opcją będzie czterordzeniowy procesor Intel obsługujący 8 wątków równocześnie.
  • Minimum 8 GB pamięci RAM.
  • Karta graficzna o bardzo wysokiej jakości. Dobrym wyborem będzie tu specjalnie dedykowana karta Nvidia Quadro lub model FirePro od AMD. Jeśli zajmujemy się jedynie obróbką 2D wystarczy układ zintegrowany.

Jakiego producenta wybrać?

Kolejnym pytaniem, jakie zadaje sobie większość osób stojących przed wyborem nowego sprzętu jest dylemat, jakiego producenta wybrać. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każda firma posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze urządzenia. Niektóre linie i modele przeznaczone są typowo pod rodzinne korzystanie, z tego, co oferują nam laptopy, a co za tym idzie posiadają jedynie podstawowe wyposażenie inne zaś stworzone są do zadań profesjonalnych. Taka sytuacja prowadzi do dużych zróżnicowań cenowych na rynku, co może być bardzo mylące i prowadzić do sytuacji, w której naprawa laptopa źle dobranego do naszych wymagań będzie dosyć częstym zjawiskiem.

Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest wcale łatwą sprawą. Więc jeśli nie jesteś profesjonalistą to serwis laptopów jest miejscem, gdzie powinieneś skierować swoje pierwsze kroki. Odwiedź nasz serwis aby uzyskać darmową poradę, a my obiecujemy Ci fachową pomoc w wyborze, tak aby naprawa laptopa była dla Ciebie jedynie abstrakcją, a sprzęt który wybierzesz posłuży Ci przez długie lata.