Jak przedłużyć żywotność komputera?

Serwis komputera to niezbędna czynność, aby zapewnić mu długowieczność i wydajność. Każdy zapewne wie jak ważna jest stabilne działanie naszego komputera. W codziennej pracy warto zadbać też o zdrowe rutyny, by przedłużyć żywotność komputera czy laptopa, zamiast wiecznie odwiedzać serwis komputerowy. Oto sześć naszych wskazówek, które pomogą Ci utrzymać Twój komputer w najlepszej formie.

 

Jak serwisować komputer 8

Chroń swój komputer fizycznie

Ochrona fizyczna jest niezbędna, aby zapewnić jak najdłuższą żywotność komputera. Uszkodzenia fizyczne potrafią skutecznie unieruchomić maszynę. Dobrej jakości obudowa lub pokrowiec na laptopa może pomóc chronić komputer przed zadrapaniami i uderzeniami. Dodatkowo, utrzymanie komputera na płaskiej powierzchni i z dala od płynów pomoże zapobiec uszkodzeniu od rozlania, przegrzania w przypadku laptopów oraz innych wypadków.

 

Jak serwisować komputer 2

 

Utrzymywanie komputera w czystości

Regularne czyszczenie komputera jest ważne dla jego wydajności. Największym wrogiem komputera patrząc z perspektywy czasu jest kurz.  Kurz i zanieczyszczenia mogą zatkać system chłodzenia komputera, prowadząc do jego przegrzania. Częstym problemem jest też kurz zbierający wilgotność, ich połączenie potrafi prowadzić do przepalenia podzespołów. Miękką, czystą szmatką należy delikatnie wytrzeć zewnętrzną część komputera i usunąć z niej widoczny kurz lub zanieczyszczenia. Jeśli trzeba wyczyścić wnętrze, należy rozważyć wizytę w profesjonalnym serwisie komputerowym. Przy okazji takiego serwisu wymienia się pastę rozprowadzającą ciepło pod radiatorami. Jeśli nasz komputer na codzień pracuje w temperaturze pokojowej, w normalnych warunkach jeśli chodzi o występowanie pyłu to całą procedurę dobrze jest wykonać 2 razy do roku. Jeśli zaś komputer pracuje w warunkach, gdzie występuje więcej pyłu to warto jest rozważyć częstsze czyszczenie wewnątrz.

 

Jak serwisować komputer 4

Regularne aktualizowanie oprogramowania

Aktualizowanie oprogramowania jest niezbędne zarówno dla wydajności, jak i bezpieczeństwa. Aktualizacje oprogramowania często zawierają poprawki błędów i łatki bezpieczeństwa, więc ważne jest, aby zainstalować je szybko. Większość programów posiada opcje automatycznej aktualizacji, więc możesz ustawić je tak, aby aktualizowały się automatycznie. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach automatyczne aktualizacje potrafią zdestabilizować pracę komputera i korzystanie z nich na pewno szybciej zapełni miejsce na dysku twardym, niż ręczne aktualizowanie aplikacji. By tego uniknąć warto jest sprawdzić wcześniej w internecie czy inni użytkownicy nie stwierdzili konfliktów występujących z daną wersją aktualizacji. Jeśli stwierdzono, że z daną wersją występują problemy, to z aktualizacją należy wstrzymać się do ich rozwiązania.

 

Jak serwisować komputer 5

Uporządkuj swoje pliki

Organizowanie plików i folderów może pomóc w utrzymaniu płynności działania komputera. Ułatwi to również lokalizację plików, gdy będą one potrzebne, na przykład przed oddaniem laptopa do serwisu komputerowego. Warto rozważyć użycie oprogramowania do zarządzania plikami i folderami, aby pomóc w utrzymaniu porządku na komputerze. Pamiętaj, by zawsze zapisać swoje pliki na zewnętrznym nośniku takim jak przenośny dysk twardy, pamięć przenośna, chmura, karta pamięci, płyta CD/DVD/Blueray. Podwójna kopia zapasowa sprawi, że gdy jedno urządzenie przestanie działać, nasze pliki wciąż będą bezpieczne na drugim urządzeniu. Aby ta metoda się sprawdzała, zawsze muszą występować przynajmniej dwie kopie plików.

 

Jak serwisować komputer 6

Używanie oprogramowania antywirusowego

Oprogramowanie antywirusowe jest niezbędne do ochrony komputera przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami. Upewnij się, że wybierasz renomowany program antywirusowy i aktualizujesz go na bieżąco. Regularne skanowanie pomoże zapewnić ochronę komputera przed potencjalnymi zagrożeniami. Gdy aktualizujemy nasze oprogramowanie antywirusowe przed wykonaniem skanowania, to maksymalnie podnosimy jego skuteczność. Warto również zwrócić uwagę na to, że oprogramowanie antywirusowe obciąża zasoby komputera, tak więc warto mieć zawsze trochę mocy w zapasie, by nasz komputer chodził wydajnie.

 

Jak serwisować komputer 3

Utrzymuj dysk twardy w czystości

Utrzymywanie dysku twardego w czystości i wolnego od niepotrzebnych plików może pomóc w poprawieniu wydajności komputera, to swego rodzaju serwis. Regularne usuwanie starych plików i programów pomoże zwolnić miejsce i sprawi, że komputer będzie działał szybciej. Można użyć oprogramowania do czyszczenia dysku, aby pomóc w identyfikacji i usunięciu starych plików. Pliki które używamy rzadko można zarchiwizować, by zaoszczędzić trochę miejsca na dysku. Stan dysku twardego możemy obserwować za pomocą narzędzi systemowych. Często pozwala to odpowiednio wcześnie przygotować się na nadchodzący koniec dysku.

 

Jak serwisować komputer 7

 

Podsumowując, dbanie o komputer jest ważne zarówno dla jego wydajności, jak i wieloletniej pracy. Regularne czyszczenie komputera, aktualizacja oprogramowania, organizacja plików na dyskach twardych, skuteczna ochrona antywirusowa i czyszczenie dysków twardych to podstawowe kroki pomagające w odpowiednim utrzymaniu komputera. Dla każdej z tych czynności wsparcie uzyskasz w serwisie komputerowym, jednak z wieloma z nich poradzi sobie nawet mniej zaawansowany użytkownik. Stosując się do naszych wskazówek, możesz pomóc zapewnić sprawne działanie Twojego komputera przez wiele lat. Powodzenia 🙂